Taste of Tech - Virtual Open House

  • Click on the course images below to watch videos about our programs prepared by the teachers themselves, or watch our overview video for a varied look at our state-of-the-art facilities and courses.

Class Teachers
Animal Care LogoAnimal Care

Rachel Kinsella


Animal Care Skills LogoAnimal Care Skills

Melissa Salvati


Animation & Digital Media Design / Animation & Digital Media Design Skills LogoAnimation & Digital Media Design / Animation & Digital Media Design Skills

Doris Bove-Aresta
Jacqueline Rivas

Audio Production LogoAudio Production

Nicole Tourt


Auto Collision Technician LogoAuto Collision Technician

Jonathon Gaare


Automotive Technology / Auto Skills LogoAutomotive Technology / Auto Skills

Sean Bradley
Edward Stella
James Kirdahy
Joseph Silva

Aviation Operations LogoAviation Operations

Darin Laby


Barbering Technician LogoBarbering Technician

James Baggiano
Daniel Wallace

Carpentry LogoCarpentry

Paul Eidle


Computer Game Design & Programming / Computer Game Design & Programming Skills LogoComputer Game Design & Programming / Computer Game Design & Programming Skills

Michael Minerva
Michael Pugliese
Virginia D'Alonzo

Computer Technology / Network Cabling Technician LogoComputer Technology / Network Cabling Technician

Shen Wu


Construction Electricity LogoConstruction Electricity

Max D'Orazio
James McKillop

Construction Trades / Construction Trades Skills LogoConstruction Trades / Construction Trades Skills

Anthony Iannucci


Cosmetology LogoCosmetology

Dan Auriemma
Susan Carrigan
Leslie Davis
Nicole Spinello

Culinary Arts / Culinary Arts Skills LogoCulinary Arts / Culinary Arts Skills

Rossella Cangialosi
Brad Shattuck
Danielle Chieffo
Leonard Messina

Dental Assisting LogoDental Assisting

Michele Greenberg


Fashion Design Technology & Merchandising LogoFashion Design Technology & Merchandising

Deanna Wemssen


Health Care Skills LogoHealth Care Skills

Maria Pashayan
Elizabeth Young

Horse Science and Management / Horse Science and Management Skills LogoHorse Science and Management / Horse Science and Management Skills

Fran Horn


HVAC/Plumbing LogoHVAC/Plumbing

Kevin Heinrich


Medical Assisting LogoMedical Assisting

Karen McLean
Monica Seely

Medical Administrative Assistant (Baldwin In-District CTE Program) LogoMedical Administrative Assistant (Baldwin In-District CTE Program)

Judith Porcari


Nurse Assisting LogoNurse Assisting

Marie Brown
Kathleen Klemens
Elizabeth Young

Office Assistant Skills / Retail Skills LogoOffice Assistant Skills / Retail Skills

Sharon Savary


Personal Trainer and Exercise Medicine LogoPersonal Trainer and Exercise Medicine

Vincent Carvelli


Physical Therapy Aide & Rehabilitation Medicine LogoPhysical Therapy Aide & Rehabilitation Medicine

Michelle Fattore


Police Science & Criminal Justice LogoPolice Science & Criminal Justice

Michael Golod
Louis Mayr
Alison Varley

Power Sports & Engine Repair LogoPower Sports & Engine Repair

Walter Meehan


Veterinary Science LogoVeterinary Science

Michael Natale


Video Production & Digital Film Making LogoVideo Production & Digital Film Making

Robyn Morgan


Welding LogoWelding

Paul Iannotta


Downloads